Fredsprisvinner Machado er en del av en latinamerikansk høyreekstrem bevegelse som er underordnet USA, sympatiserer med Trump og er en ivrig tilhenger av det sionistiske apartheidregimet i Israel.
«Patriots for Europe» er for tiden den tredje største gruppen i EU-parlamentet, og ledes av Jordan Bardella, partileder i franske Rassemblement national (RN), «Nasjonal samling». Denne ekstreme høyrefløyen samlet seg i Madrid i februar i år, under slagordet «Make Europe Great Again». Her holdt Marine Le Pen, Geert Wilders, Santiago Abascal, Matteo Salvini, Andrej Babiš, Martin Helme, Krzysztof Bosak og andre partiledere taler.
Den venezuelanske opposisjonslederen, og nå fredsprisvinneren, Maria Corina Machado deltok på videolink, og presenterte seg som frontfigur i en vestlig sivilisasjonskamp. Det israelske Likud-partiet var også representert.
I tillegg til «Make Europe Great Again» var toppmøtets andre fremtredende slagord «Reconquista», eller «gjeneroobre», et ideologisk ladet begrep som refererer til de europeiske militære og kulturelle bestrebelsene på å fordrive islamsk innflytelse, som kulminerte på slutten av 1400-tallet.
I tillegg til sin ubetingede støtte til folkemordet på det palestinske folket, deler disse europeiske partiene den sionistiske regjeringens islamofobiske rasisme og positive holdning til jødiske europeeres utvandring til Israel.
Machado og Netanyahu har en formell pakt
I 2020 inngikk Machados parti, Vente Venezuela, en formell pakt med Likud «om å danne en allianse mellom våre to partier for å samarbeide om spørsmål knyttet til blant annet strategi, geopolitikk og sikkerhet, med sikte på å skape et operativt partnerskap». «Målet er å bringe Israels folk nærmere Venezuelas folk, samtidig som vi sammen fremmer de vestlige verdiene som begge partier tilslutter seg: frihet, uavhengighet og markedsøkonomi», heter det i dokumentet som er undertegnet av begge organisasjonene.
I januar i år holdt den tidligere presidentkandidaten Edmundo González og Machado en telekonferanse med Israels utenriksminister Gideon Sa’ar, og 15. februar møttes González og Sa’ar i Tyskland, hvor González kunngjorde sin intensjon om å reise til Israel.
Machado har gjentatte ganger uttalt at hun vil gjenopprette de diplomatiske forbindelsene med Israel hvis hun kommer til makten. Israel har historisk sett vært en alliert av høyreorienterte diktaturer i Latin-Amerika.
Fredsprisvinneren ber om militær intervensjon
I 2018 ba Machado Netanyahu om å gripe inn overfor FNs sikkerhetsråd for å få til en intervensjon i Venezuela. I et innlegg på X, datert 17. mai 2019, sier hun at «Venezuelas kamp er Israels kamp». Hun ber altså i praksis om en krig, der et stort antall mennesker vil bli drept.
I stedet for å forsvare venezuelanske migranter, bruker Machado dem selv til å bygge opp en sak for utenlandsk intervensjon i Venezuela. Dette gjorde hun i sin tale på Patriot-toppmøtet, hvor hun hevdet at «Venezuela i dag er den største trusselen mot Vesten på vårt kontinent (…) kriminelle nettverk (…) har bevisst fremmet migrasjon som et middel for å svekke vårt samfunn og våre familier og destabilisere vår halvkule (…) Dette er en global krig, og dere er våre allierte».
I den «globale krigen» som Machado ser for seg, plasserer hun seg selv som forsvarer av Vestens verdier. Dette forklarer hennes fascinasjon for den folkemorderiske staten Israel. Det er denne kandidaten den norske Nobelkomiteen i år mener oppfyller Alfred Nobels vilje aller best, slik det er formulert i testamentet fra 1895. Der sa Nobel at prisen skal gå til:
den som har virket mest eller best for nasjonenes forbrødring og avskaffelse eller reduksjon av stående armeer samt å organisere og utbre fredskongresser.
Som Fredrik S. Heffermehl så treffende formulerte det: “Den norske forvaltningen av Nobels fredsvisjon er et totalhavari».
Kilder:
“Neo-Reconquista: From Latin America to Europe, the Christian far-right is joining Zionism in an Islamophobic crusade”, newarab.com 25.03.25, “Patriots for Europe”, wikipedia.com


Hei Dere
Går vi mot en mulig 3. verdenskrig ?
Roger
LikerLiker
Norge FREDSPRIS er jo en fredspris til denne høyredamen OG NB en døråpner for at USA går inn med våpen da Norge har åpnet døren ved fredsprisen.
Heldivis ble Moxnes intervjuet på TV og sa noe negativt i forhold til denne utdelingen.
Det som ikke kommer fram ER at Venezuela har verdens STØRSTE oljereserver som fikk kuttet linjene til USA.
DET ER DETTE saken Venezuela dreier seg om.
Få skrevet noe nytt og like bra som det du har skrevet her.
FLOTT arbeid !!!!!! TERJE.
MEN DET SENTRALE SOM MÅ FRAM ER DETTE ER EN KAMP OM VERDENS STØRSTE OLJERESSURSER.
og forberedelsene har pågått lenge.
FREDSPRSISEN ER EN DEL AV DETTE .
OG DET ER NÅ ARBEIDERPARTIET SOM ER SYNDEREN.
OG DET ER EN ALVORLIG KATASTROFE IKKE BARE FOR nORGE, MEN eUROPA.
R
LikerLikt av 1 person
Her støttebrevet til Nobelkomiteen frå Kongress-medlemer i USA:
Nobels fredspris, Marco Rubio | USAs utenriksminister Marco Rubio ba om at María Corina Machado skulle få fredsprisen
Bra gjort av Nettavisen, og god kommentar frå Spartakus og Vestby. Det gjer godt å lesa noko edrueleg i straumen av sludder.
Nobelkomiteen kan få det travelt med å forsikra om kor uavhengige dei er.
Torfinn Slettebø
LikerLikt av 1 person
Her er man plutselig tilbake til å IKKE ta hensyn til Nobels testamente, men man later som, ref. ordene i åpningssetingen ved annonseringen: . . .»peace champion». . . . Det er faktisk Nobels ord, men et lureri fra komiteen. Hennes holdning til et bedre Venezuela er bruk av FORCE. Hun sa i et intervju med CBS dette: «“The only way to stop the suppression is by force—U.S. force.” Venezuelas regime er ikke bra, ikke i det hele tatt. Landet de siste ti år er en tragedie i maktmisbruk, vanskjøtting av resussers og all mulig elendighet. Ting kan utvilsomt bli bedre der uansett hvilke styringsform man legger til grunn. Men at Nobelkomiteen uttrykker dette legitime ønsket ved å koble demokrati opp mot fred er sterkt beklagelig. Vesten har de siste 10-år vist at demokrati og fred IKKE henger automatisk sammen. Nei, dette er Bretton Woods opp i mente og vestlig definisjon av «law and order», vestlig law and order. Og stoltenbergs ord at «våpen er veien til fred» er fortsatt smertelig å bli minnet på.
LikerLiker